Fikce?
U Krajského soudu v Ostravě se řeší další případ skandální diskriminace na základě pohlaví – spor „Kapesníčky vs. Schopná“.
Firma Kapesníčky, s.r.o. se prostřednictvím svého advokáta pana Možného obrátila na soud s nařčením, že paní Regina Schopná, nabízející své pracovní schopnosti, jež firma poptávala, odmítla práci jen z toho důvodu, že pozice ředitelky firmy a všech dalších vecoucích funkcí vykonávají ženy. Advokát Možný nám k tomu řekl: „Dokud hovořila paní Schopná s naším náborovým zaměstnancem, vypadalo to, že jde vše po dobré cestě. Byli jsme již dohodnuti na všech pracovních podmínkách. Jakmile se ale paní Schopná seznámila s jí přidělenou vedoucí a paní ředitelkou, a dozvěděla se o ženském obsazení celého našeho vedení, bylo ihned na první pohled jasné, že její postoj došel změny. Od té doby se chovala odměřeně a na každou konkrétní otázku o budoucí spolupráci odpovídala, že si ještě musí vše rozmyslet. Po týdnu nám zavolala, že našla lepší práci u konkurence. Přitom bezpečně víme, že konkurenční firma jí nabídla objektivně horší podmínky, než jaké jí byly nabídnuty naší firmou.“ Na dotaz, co si od soudního sporu firma Kapesníčky slibuje, advokát Možný odpověděl: “Přestože požadujeme finanční náhradu za ušlý zisk, jenž by nám paní Schopná přinesla, není to naše priorita. Peníze nejsou tím hlavním důvodem, proč jsme trestní oznámení podali. Jde nám především o morální odškodnění paní ředitelky Kejtlin Žucques a dalších manažerek společnosti a snad ještě více o rozpoutání dnes tolik žádoucí celospolečenské diskuse na téma diskriminace, zvláště jde-li o diskriminaci pohlavní.”
Vyjádření paní Schopné se nám doposud nepodařilo sehnat, avšak z jejího blízkého okolí jsme se dozvěděli, že svou averzí vůči ženskému pracovnímu kolektivu se mezi přáteli nijak netají. Máme dokonce k dispozici vyjádření jedné z přítelkyň paní Schopné, která si nepřála vyjít z anonymity, jejíž jméno je ale redakci známo, že se jí Schopná svěřila s tím, že firmu Kapesníčky odmítla skutečně jen kvůli přefeminizované podobě firmy. „V té nové firmě mi sice nabídli o 15% nižší plat, ale na druhou stranu se mi tam bude lépe pracovat—v klidu a bez intrik se budu moci soustředit jen na svou práci,” svěřila se prý doslova Schopná přítelkyni!
Naše redakce považuje celý případ za jasné, prokazatelné a odsouzeníhodné diskriminační chování, které by nemělo ve státě hájícím lidská práva projít bez odezvy. Jsme zvědavi, zda již konečně naše soudy začnou pracovat tak, jak se od nich v 21. století u země hlásící se k základním principům západní společnosti, nejzřetelněji a nejcelistvěji přítomné v acquis communitaire Evropské unie, a po právu paní Schopnou odsoudí, byť by mělo jít jen o trest podmíněný. Domníváme se, že takový rozsudek je žádoucí nejen jako morální zadostiučinění pro firmu Kapesníčky a především pak pro její vedení, ale též jako projev celospolečenského odsouzení diskriminace, sloužící jednak jako precedens pro další případy, jednak jako vodítko a motivace pro další poškozené, kteří se dosud zdráhali řešit své poškození soudní cestou. Nejlépe zakončit citátem Vládymila Štíply, předního obhájce lidských práv, zvláště pak těch diskriminací popřených: “Každá diskriminace je mrhání kapacitou lidí! Pokud chceme jít cestou inovací, nemůžeme si dovolit nevyužít byť jen část lidského potenciálu!”
Sunday, January 07, 2007
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment